IEEE IEEE Home Search IEEE Join IEEE About IEEE

Region 3 @

Meeting Information @

Excom Caucus Agenda

Region 3 EXCOM Agenda

Region 3 Committee Agenda

Information Agenda

IEEE Region 3 Region & Excom Agendas - March/April 2001

Last modified: Wed Oct 10 12:02:49 CDT 2001

Zip file of 2001-03 web space for those who would like to put web space on your notebook.

Location

Held in conjunction with Southeastcon 2001 at the Madren Conference Center, Clemson, SC. The Excom Caucus will be held by e-conference.


Excom Caucus - AGENDA

22 March 2001 9:00 pm - 11:00 pm EST (Log of pre-meeting)

1. Welcome by director/facilitator Riddle/Green
2. Action Item Discussion  
3. Review of Consent Agenda Items (any controversy?) Green
4. Discussion Items
- Can yield new Action/Discussion/Information Items
 
4a1. Review of Plans for Southeastcon Riddle/Green/Lord
4a2. Review Plans for Breakout Sessions
(form)
Riddle/Green
4b. Review Plans for E-Conference Training Lord
4c. Future Southeastcons Lord
5. Information Items
- Can yield new Action/Discussion/Information Items
 
6. Review of schedule for 30 March - 1 April Green
7. Closing Comments Riddle

Top

Top

Region 3 EXCOM

31 March 8:30pm
(Minutes (unapproved))

1. Call to Order Riddle
  Introductions of Special Guests  
2. Approval of Agenda Riddle
3. Consent Agenda Riddle
3a. EXCOM to approve the minutes of its January 2001 Meeting.  
3b. The EXCOM to receive the reports listed in the Information Agenda  
3c.    
3d.    
3e.    
  Officer Reports  
4. Director's Report Riddle
5. Vice Chairman's Report Howard
6. Secretary's Report Green
7. Treasurer's Report
Budget
Hickman
8. Past Director's Report Caston
9. Action Agenda Riddle
9a.    
9b.    
9c.    
9d.    
9e.    
9f.    
10. Discussion Agenda  
10a.    
10b.    
10c.    
10d.    
10e.    
10f.    
11. Old Business  
11a.    
11b.    
12. New Business  
12a.    
12b.    
12c.    
12d.    
12e.    
13. Date and Location of Next Meeting Riddle
14. Adjourn Riddle

Top

Region 3 Meeting

1 April 2001 -- 8:00 am - noon

1. Call to Order Riddle
  Introduction of Special Guests  
2. Approval of Agenda Riddle
3. Consent Agenda Green
3a. Region Committee to approve the minutes of its 09 April 2000 meeting.  
3b.    
3c.    
3d.    
3e.    
3f.    
4. Special Presentations Riddle
4a. IEEE President Joel Snyder
4b. IEEE Vice President, Regional Activities Maurice Papo
4c. IEEE Educational Activities Art Winston
4d.
  1. Update on IEEE Concentration Banking Program
  2. IEEE Investment Fund Update
  3. Insurance Coverage provided to Regions/Sections (Volunteer Global Travel Accident Plan)
Tom Lynch
4e. Fundraising Coordination Kristina Collmann
4f. The Institute Improvements (powerpoint) Kathy Kowalenko, Editor of The Institute
4g. Corporate Relations Marilyn Catis
4h. Engineering Management Society (slides, ppt) Wade Shaw, Jr.
EMS President
4i.    
4i.    
5. Action Items Riddle
5a. Bid from Jamaica Section to host Southeastcon 2003
Move that Region Committee conditionally accept the Jamaican Section bid to host Southeastcon 2003 and direct the EXCOM to finalize the acceptance based on approval of details by the EXCOM.
Lord, Morris
5b.    
5c.    
5d.    
6. Discussion/Information Items Riddle
6a. Notice of 60 day extension in call for "intent" to bid on Southeastcon 2004. Lord
6b. Report from Breakout: Running Educational Activities in the section  
6c. Report from Breakout: Getting more members to meetings / Getting more volunteers  
6d. Report from Breakout: Running a Newsletter in the Information Age  
7. Old Business Riddle
7a.    
7b.    
8. New Business Riddle
8a.    
8b.    
9. Date and Location of Next Meeting Riddle
  Region 3 Committee, SoutheastCon 2002
Columbia, SC
7 April 2002
10. Adjournment Riddle

Top

Information Agenda

Items in the Information Agenda will be discussed during the caucuses as time permits. Approval of the consent agenda represents Region or EXCOM receipt of these reports. Members who think an item requires discussion ask the Director to add an item to the Discussion Agenda.

1. Director's report Dick Riddle
2. Director Elect (Vice Chair) report Jim Howard
3. Secretary's Report David Green
4. Treasurer's Report
Budget
Charles Hickman
5. Past Director Dale Caston
  Standing Committee Reports Riddle
6. Awards & Recognition John Twitchell
7. Communications Bill Ratcliff
7a. - Archive Vernon Powers
7b. - E-Conferencing Bill Ratcliff
7c. - Electronic Communications David Green
7d. - Newsletter Chip Dawson
7e. - Public Information Lee Stogner
7f. - Webmaster Chip Dawson
8. Conferences Charles Lord
8a. - SoutheastCon 2001 Nick Pasquerilla
Mark Stokes
8b. - SoutheastCon 2002 Yenli Wen
8c. - Southcon Jim Howard, Jim Beall
9. Educational Activity Atef Elsherbeni
10. Finance Committee Charles Hickman
11. Membership Development Butch Shadwell
12. Professional Activities Operations Comm. Don Hill
12a. - PACE George McClure
12b. - USAB Employment Assistance David Macchiarolo
13. Nominations & Appointments Jim Beall
14. Strategic Planning
Update on Goals & Objectives
Bob Duggan
  - 2001 Region 3 Strategic Plan Bob Duggan/Dick Riddle
15. Student Activities Bruce Walcott
16. Regional Student Representative Joey Duvall
17. Area/Council Reports Jim Howard
17a. Area 1/Virginia Council
Central Virginia Section
Hampton Roads Section
Northern Virginia Section
Richmond Section
Virginia Mountain Section
Sean Haynes
17b. Area 2/NC Council
Central North Carolina Section
Charlotte Section
Eastern North Carolina Section
Western North Carolina Section
Winston-Salem Section
Charles Lord
17c. Area 3
Atlanta Section
Central Georgia Section
Savannah Section
Ed O'Brien
17d. Area 4/Florida Council
Broward Section
Canaveral Section
Daytona Section
Florida West Coast Section
Gainsville Section
Jacksonville Section
Melbourne Section
Miami Section
Northwest Florida Section
Orlando Section
Palm Beach Section
Tallahassee Section
Kalpathy Sundaram
17e. Area 5/Tennessee Council
Chatanooga Section
East Tennessee Section
Memphis Section
Middle Tennessee Section
Nashville Section
OakRidge Section
Tri Cities Section
David Bower
17f. Area 6
Alabama Section
Huntsville Section
Mississippi Section
Mobile Section
Lowell Brothers
17g. Area 7/SC Council
Central Savannah River Section
Coastal South Carolina
Columbia Section
Piedmont Section
Allen Thomas
17h. Area 8
Evansville/Owensboro Section
Lexington Section
Louisville Section
John Parr
17i. Area 9
Jamaica Section
Wilfred Roberts
  Ad Hoc Committee Reports Jim Howard
18. Corporate Communications Bill Harrison
20. Gold Representative Sean Haynes
21. History Vernon Powers
22. Leadership Development Reed Thompson
23. Regional Life Member Coordinator David McLauren
24. Section/Chapter Coordination Jim Howard
25. 2002 Sections Congress Dan Jackson /
Butch Shadwell
26. Special Projects Vernon Powers
27. Special Review Committee Roy Harris
28. Scout Jamboree Ralph Russell

Top

Maintained by David Green (d.green@ieee.org)
URL: http://www.ewh.ieee.org/reg/3/excom/meetings/2001-03/agendas.html
(Modified:10-October-2001).