Sarnoff 2016 Program Summary           
Monday, September 19, 2016
TIME SLOT ROOM 215 ROOM 220 ROOM 225 GENERAL EVENTS: BALLROOM
8:00 am - 5:00 pm            Registration: Gallery 8:00 am - 9:00 pm Registration: Gallery
9:00 am - 12:30 pm                                          (Break 10:30 am - 11:00 am) Tutorial 1: Interdependencies Between Communications and Control in Cyber Physical Systems                                                      Husheng Li, Professor, University of Tennessee Tutorial 2: On the Road to 5G: MATLAB Modelling of LTE, WLAN, and MIMO antenna arrays                                                      Idin Motedayan-Aval, Senior Application Engineer, MathWorks Tutorial 3: Matching Theory and its Applications in Cognitive Radio Networks                                                           Miao Pan, Assistant Professor, University of Houston  
12:30 pm - 2:00 pm  Lunch Break: BALLROOM A
2:00 pm - 5:30 pm                             (Break 3:30pm - 4:00 pm) Tutorial 4: Cloud Computing for Smart Transportation                                            Ashwin Ashok, Post-Doctoral Research Associate, Carnegie Mellon University; and Wenjia Li, Assistant Professor, New York Institute of Technology Tutorial 5: Public Safety Communications – Traditional vs LTE                                              K. Raghunandan (RAGHU), New York City Transit; and Jose Martin, Power Trunk    
Tuesday, September 20, 2016
TIME SLOT ROOM 215 ROOM 220 ROOM 225 GENERAL EVENTS: BALLROOM
8:00 am - 5:00 pm            Registration: Gallery 8:00 am - 9:00 am Registration: Gallery
9:00 am - 9:15 am Opening Ceremony & Welcome Message 
9:15 am - 10:00 am Keynote 1: Edward Lee, Professor of Electrical Engineering, University of California at Berkeley 
10:00 am - 10:10 am Coffee Break (10 minutes)
10:10 am - 11:20 am Technical session T1-A Technical session T1-B Technical session T1-C NSF Information Session: Ballroom A
  Downlink Power Control for Latency Aware Grid Energy Savings in Green Cellular Networks FPGA-accelerated Simulation of a Hybrid-ARQ System using High Level Synthesis Modeling and Optimization for Programmable Unified Control Plane in Heterogeneous Wireless Networks Dr. Jack Brassil
Program Director
  Modeling Energy Costs and Emissions for Anycast RWA in Optical Data Center Networks Enumerating Single Destination, Policy-Preferred Paths in AS-level Internet Topology Maps Dynamic Spectrum Leasing Methodology (DSLM): A Game Theoretic Approach National Science Foundation
  Sub-Channel Allocation in Green Powered Heterogeneous Cognitive Radio Networks Language of Choice: On Embedding Choice-related Semantics in a Realizable Protocol Designing Optimal Heterogeneous Networks Computer and Network Systems (CNS)
11:30 am - 12:15 am Poster Session: Gallery
12:15 pm - 1:15 pm Lunch: Lunch Time Talk: Narayan Menon, CTO/EVP Engineering  and Founder of XCellAir: Ballroom A
1:15 pm - 2:00 pm Keynote 2: Frederick Scalera, Brooks Bawden, LLC, Ballroom A
2:00 pm - 2:10 pm Networking Break (10 minutes)
2:10 pm - 3:20 pm Technical session T2-A Technical session T2-B Technical session T2-C  
  Data management of sensor signals for high bandwidth data streaming to the Cloud Transparent Virtual Network Embedding in Elastic Optical Networks Optimization of LTE Radio Resource Block Allocation for Maritime Channels  
  Smart Wireless Sensor Networks Powered by Remaining Energy Cluster Head Selection Protocol Dynamic Erasure-coded Data Retrieval in Elastic Optical Data Center Networks Universal Filtered Multicarrier Systems:Testbed Deployment of a 5G Waveform Candidate  
  Two-target Device-Free Passive Localization by Combining Anomaly Link Selection and Weighted-Link Minimum Error Localization Analysis of Beam Divergence and Input Bit Rate for Free Space Optical Communication Link Distributed Spectrum Monitoring and Surveillance using a Cognitive Radio based Testbed  
3:20 pm - 3:30 pm Coffee Break (10 minutes)
3:30 pm - 4:30 pm Panel Session 1 - Software-Defined Network and Network Function Virtualization: Ballroom A
Ajay Rajkumar - Nokia (Moderator)
Jack Brassil - National Science Foundation
Kalyani Bogineni - Verizon
Kandan Kathirvel - AT&T
Jin Xiao - IBM T.J. Watson
4:30 pm  - 6:00 pm Invited paper session: Ballroom A   (T3: 19,20,21,22) 
Market-based Path Service Composition for Software Defined Networks
Evaluation and Performance Modeling of Two OXC Architectures
Smart Connected Canines: IoT Design Considerations for the Lab, Home, and Mission-critical Environments
Using Semantic Technologies to Mine Vehicular Context for Security
6:00 pm - 7:00 pm Reception: Gallery
7:00 pm – 9:00 pm  Dinner Banquet and Award Ceremony (Banquet Speaker Joe Jesson): Ballroom A
Wednesday, September 21, 2016
TIME SLOT ROOM 215 ROOM 220 ROOM 225 GENERAL EVENTS: ROOM
8:00 am - 12:00 pm        Registration: Gallery 8:00 am - 9:00 am Registration: Gallery
9:00 am - 10:00 am Keynote 3: Chih-Lin I, China Mobile Chief Scientist, Wireless Technologies, China Mobile Research Institute: Ballroom A
10:00 am - 10:10 am Coffee Break (10 minutes)
10:10 am - 11:20 am Technical session W-1A Technical session W-1B Technical session W-1C  
  On The Continuous Coverage Problem for a Swarm of UAVs Trustworthy and Protected Data Collection for Event Detection Using Networked Sensing Systems Frame-based Temporal Occupancy Characterization for Compliance Enforcement in Opportunistic Spectrum Access Networks  
  Pepple: Programmable Network Measurement for Troubleshooting Soft Failures One-to-All Regularized Logistic Regression-based Classification for WiFi Indoor Localization Rate Performance of Adaptive Link Selection in Buffer-Aided Cognitive Relay Networks  
  Kuijia: Traffic Rescaling in Data Center WANs DroidDeepLearner: Identifying Android Malware Using Deep Learning Overlay Secondary Spectrum Sharing with Independent Re-attempts in Cognitive Radios  
11:20 am - 11:30 am Networking Break (10 minutes)
11:30 am - 12:15 pm Keynote 4: Elza Erkip, Professor of Electrical and Computer Engineering, New York University: Ballroom A
12:15 pm - 1:15 pm Lunch: Ballroom A; Lunch Time Talk: Michael Langdon from Juniper Contrail
1:15 pm - 2:45 pm Panel Session 2 - What’s next in the Internet of Things and Cyber Physical Systems?: Ballroom A
Manish Parashar - Rutgers University
Guiling Wang - New Jersey Institute of Technology (Moderator)
Dario Pompili - Rutgers University
Douglas M. Freimuth - IBM T.J. Watson Research Center
Alicia Abella - Cloud Technologies and Services Research Organization
Davor Dokonal - AEDTechnologies
2:45 pm - 2:55 pm Coffee Break (10 minutes)
2:55 pm - 4:25 pm Technical session W-2A Technical session W-2B    
Edge Caching and Nearest Replica Routing in Information-Centric Networking A Honeypot System for Wearable Networks    
Transient Analysis of a Resource-limited Recovery Policy for Epidemics: a Retrial Queueing Approach A Greedy Algorithm for Decentralized Bayesian Detection with Feedback    
Lowest-Cost Network Node Identification for Data Caching for Information Centric Networks A Novel Video Steganography Algorithm in DCT Domain Based on Hamming and BCH Codes    
  P2F2: Privacy-Preserving Face Finder    
4:30 pm - 4:45 pm Closing Ceremony