IEEE

 


IEEE Region 3 Executive Committee - 2018

* Denotes voting member of R3 ExCom


                        
  1. * Director –- Gregg Vaughn, Ph.D., P.E.
  2. * Director Elect –- Jill Gostin
  3. * Secretary -- Chase Battaglio, P.E.
  4. * Treasurer -- Ken Pigg
  5. * Past Director –- Jim Conrad, Ph.D., P.E.
  6. * Area 1 Virginia -- Steve Kemp
  7. * Area 2 North Carolina Council – Charles Lord
  8. * Area 3 Georgia -- Chris Hardy
  9. * Area 4 Florida Council -- Carlos Cabera
 10. * Area 5 Tennessee Council –- Neena Imam
 11. * Area 6 Alabama Mississippi -- Eric Grigorian
 12. * Area 7 South Carolina Council – Lee Stogner
 13. * Area 8 Kentucky Indiana -- Don Hill
 14. * Area 9 Jamaica –- Damith Wickramamayake
 15. * Awards and Recognition Committee –- Kristin Bing
          Professional Activities Representative –- Ed Kirchner
          Section Representative 1 -- Damith Wickramamayake
          Section Representative 2 –- Don Hill
          Section Representative 3 –- Grayson Randall
          Section Representative 4 -- Danny Merkl
          Section Representative 5 –- Marie Scantlebury
 16. * Member Activities (MGA-SCSC-ECCS) –- Sonya Dillard
          Newsletter Editor -- Bill LaBelle
          Webmaster Sub-Committee -- Eric Ackerman, Ph.D.
          Information Coordinator –- Steve Jackson
          Fellows Coordinator -- David Conner Ph.D., P.E.
 17. * Conference Committee -- Sean Haynes
          Conference Vice Chair Committee –- Don Hill 
          Director-Elect –- Jill Gostin
          Past Conference Committee Chair -- Chris Hardy
          Regional Student Activities Chair -- Victor Basantes
          Former Region Director –- Jim Conrad, Ph.D., P.E. 
          Southeastcon 2017 -- Charles Lord
          Southeastcon 2018 -- Jim Howard
          Southeastcon 2019 –- Eric Grigorian
          Southeastcon 2020 –- Parag Upadhyay
 18. * Finance (FINCOM) Committee -- Ken Pigg
 19. * Section Support –- Mark Torres
          Life Member Coordinator –- Thomas Bellarmine 
          Young Professional Coordinator –- Daniel Diaz
          Women in Engineering Coordinator –- Allison Mercer
          Senior Member Elevation Coordinator – Jacquelyn Cunningham
          Section Operations Specialist –- Charles Lord 
          Section Operations Specialist –- William Marshall
          Project Coordinator –- Grayson Randall
          Technical Activities Coordinator –- Glenn Parker
 20. * Nominations & Appointments –- Jim Conrad, Ph.D., P.E.
          Past-Director –- Mary Ellen Randall
          Past Director –- David Green
          Young Professional Coordinator –- Daniel Diaz
 21. * Operational Audit –- William Harrison
          Committee Member 1 –- William Marshall
          Committee Member 2 –- Jacquelyn Cunningham
          Committee Member 3 –- Carlos Cabera
          Committee Member 4 –- Bill Ratcliff
 22. * Professional Activities (USA-PACE) -- Theresa Brunasso
          Employment & Career Services (USA-ECSC) -- Ed Kirchner
          Government Activities Coordinator (USA-GAC) -– Lee Stogner
          Student Professional Awareness Coordinator –- Bailey Ulferts
          STEM Educational Liaison (USA-K-12 STEM) –- David Conner Ph.D., P.E.
 23. * Strategic Operations & Support -- David Green
          SOSC Vice Chair –- William Ratcliff
          OAC Chair -- William Harrison
          Director (non-voting) –- Gregg Vaughn, Ph.D., P.E. 
          Director-Elect (non-voting) –- Jill Gostin
          Secretary (non-voting) -- Chase Battaglio, P.E.
          Treasurer (non-voting) -- Ken Pigg
 24. * Student Activities -- Victor Basantes
          SAC Vice Chair –- Rachel Wilson
          SAC Past Chair –- Pat Donohoe  
          Student Representative –- Jill Johnson
          SAC Liaison to PAC –- Bailey Ulferts