Committees
General/Program Chairs
Luís Paulo Reis - University of Porto - FEUP/LIACC
António Paulo Moreira - University of Porto - FEUP/INESCTEC
Luís Almeida - University of Porto - FEUP/CISTER
Organizing Committee
Luís Paulo Reis - University of Porto - FEUP/LIACC
Luís Almeida - University of Porto - FEUP/CISTER
António Paulo Moreira - University of Porto - FEUP/INESCTEC
Pedro Costa - University of Porto - FEUP/INESCTEC
Manuel Fernando Silva - Polytechnic of Porto/INESCTEC
Brígida Mónica Faria - Polytechnic of Porto/LIACC
José Luís Lima - Polytechnic of Bragança/INESCTEC
Scientific Committee
A. Fernando Ribeiro - University of Minho
Adrian Burlacu - The Gheorghe Asachi Technical University of Iasi
Alexandra Baptista - Polytechnic Institute of Leiria
Alexandre Bernardino - Instituto de Sistemas e Robótica / Instituto Superior Técnico
Alexandre Simões - Universidade Estadual Paulista "Julio de Mesquita Filho" (UNESP)
Andre Conceicao - Federal University of Bahia
André Luís Marcato - Federal University of Juiz de Fora
Andreas Nuechter - University of Wurzburg
Angel Sappa - Computer Vision Center
Anis Koubâa - Prince Sultan University, Saudi Arabia / CISTER Research Unit, Portugal
Antonio Bandera - University of Malaga
António Paulo Moreira - University of Porto - FEUP/INESCTEC
António Pedro Aguiar - University of Porto
Antonios Gasteratos - Democritus University of Thrace
Arnoud Visser - University of Amsterdam
Brígida Mónica Faria - Higher School of Health/Polytechnic of Porto (ESS/P.Porto)
Bruno Siciliano - University of Naples Federico II
Carlos Neves - ESTG/Instituto politécnico de Leiria
Cristina P. Santos - School of Engineering, University of Minho
Danilo Tardioli - Centro Universitario de la Defensa
Diego Faria - School of Engineering and Applied Science, Aston University, Birmingham, UK
Diogo Baptista - School of Technology and Management, Polytechnic Institute of Leiria
Eduardo Zalama - Univeridad de Valladolid
Enrico Natalizio - Universitè de Lorraine, LORIA
Estela Bicho - University of Minho
Fabio Bonsignorio - The BioRobotics Institute Heron Robots
Francisco Campos - Instituto Superior de Engenharia de Lisboa
Francisco Martín Rico - Universidad Rey Juan Carlos
Francisco S. Melo - Instituto Superior Tecnico/INESC-ID, Univ. Lisbon
Gabriel Oliver - Universitat de les Illes Balears
Gerald Steinbauer - Graz University of Technology
H. Levent Akin - Bogazici University
Hugo Costelha - Instituto Politécnico de Leiria
Huimin Lu - National University of Defense Technology
Ibrahim A. Hameed - Norwegian University of Science and Technology
Isabel Ribeiro - IST, University of Lisbon
Itsuki Noda - Tokyo Institute of Technology
Jan Faigl - Czech Technical University in Prague
Jana Tumova - KTH Royal Institute of Technology
Jesus Savage - Universidad Nacional Autonoma de Mexico, UNAM
Joachim Meyer - Tel Aviv University
João Calado - ISEL - Instituto Superior de Engenharia de Lisboa
Joao Fabro - UTFPR - Federal University of Technology-Parana
Jorge Dias - University of Coimbra
Jose Carlos Castillo Montoya - Universidad Carlos III de Madrid
Jose Lima - Polytechnic Institute of Braganca
Jun Ota - The University of Tokyo
Klaus Dorer - Hochschule Offenburg
L.C. Bento - Polytechnic Institute of Leiria - School of Technology and Management
Liao Wu - Queensland University of Technology
Lucia Pallottino - University of Pisa
Luciano Oliveira - UFBA, Brazil
Luis Contreras - Tamagawa University
Luis Gomes - Universidade NOVA de Lisboa
Luis Gustavo Nardin - Brandenburg University of Technology
Luis Merino - Pablo de Olavide University
Luis Montano - University of Zaragoza
Luis Moreno - Universidad Carlos III de Madrid
Marcelo Becker - USP-EESC-SEM
Marcelo Petry - Federal University of Santa Catarina, INESC P&D Brasil
Marco A. C. Simões - Universidade do Estado da Bahia (UNEB)
Mario Mendes - Instituto Superior de Engenharia de Lisboa
Nicolas Garcia-Aracil - UNIVERSIDAD MIGUEL HERNANDEZ
Nuno Lau - University of Aveiro
Nuno Lopes - Polytechnic Institute of Leiria - School of Technology and Management
Oscar Martinez Mozos - Technical University of Cartagena
Paolo Fiorini - UNIVR, Italy
Paulo Oliveira - IST/DEM, University of Lisbon
Pedro Santana - ISCTE - Instituto Universitário de Lisboa (ISCTE-IUL)
Pedro U. Lima - Institute for Systems and Robotics, Instituto Superior Técnico, U. Lisboa
Prithviraj Dasgupta - University of Nebraska, Omaha
Ramón Barber - University Carlos III of Madrid
Raul Morais - UTAD/ECT
Rodrigo Ventura - Universidade de Lisboa
Rui P. Rocha - University of Coimbra
Stefan May - Technische Hochschule Nuernberg Georg Simon Ohm
Tiago Nascimento - Federal University of Paraíba - UFPB
Urbano Nunes - University of Coimbra
Vicente Matellan - University of Leon
Vitor Santos - University of Aveiro
Yael Edan - Ben-Gurion University of the Negev
Zoltan-Csaba Marton - German Aerospace Center (DLR)