IEEE IEEE Region 3

Southeast United States and Jamaica

IEEE Region Region Committee Agenda - 21–22 August 2014

Last modified: 23 March 2015

Zip file of 2014–08 web space for those who would like to put web space on your notebook.

Location

Held in conjunction with IEEE Sections Congress 2014 in Amsterdam. The ExCom meeting will be held by e-conference using WebEx.


Region 3 Committee

22 August 2014 - Minutes

# Item Person
1. Call to Order and Welcome Randall
2. Approval of Agenda including Consent Agenda Randall
3. Consent Agenda Randall
a - Receive the reports listed in the Information Agenda
b - Approve the minutes of its 16 March 2014 Meeting.
Officer Reports
4. Director/Chair’s Report Randall
5. Director-Elect’s Report Conrad
6. Secretary’s Report Vaughn
7. Treasurer’s Report Hill
8. Past Director’s Report Green
9. Action Agenda
a - Approve R3 Delegate / Director Elect Slate Green
b -
11. Discussion Agenda
a - SoutheastCon 2015 (and others) Hardy
b -
14. Old Business
a -
b -
15. New Business
a -
b -
16. Date and Location of Next Region 3 Committee Meeting Randall
a - Sunday, 12 April 2015, SoutheastCon, Broward FL
17. Adjourn Randall

Top

Information Agenda

Items in the Information Agenda will be discussed during the caucuses as time permits. Approval of the consent agenda represents ExCom receipt of these reports. Members who think an item requires discussion ask the Director to add an item to the Discussion Agenda.

# Item Person
Officer Reports
1. Director/Chair’s Report Randall
2. Director-Elect’s Report Conrad
3. Secretary’s Report Vaughn
4. Treasurer’s Report Hill
5. Past Director’s Report Green
Standing Committee Reports
7. Awards & Recognition Gostin
8. Communications (MGA-IMC) Ackerman
a - Archive Management
b - Automated Tools (ECSE)
c - Newsletter LaBelle
d - Public Information
e - Webmaster Ackerman
9. Conferences Hardy
a - SoutheastCon 2013, Jacksonville, FL (4–8 April) Shadwell
b - SoutheastCon 2014, Lexington, KY (13–16 March) Hill
c - SoutheastCon 2015, Broward, FL (6–12 April) Ackerman
10. Educational Activities Howard
11. Finance Committee (FINCOM) Hill
12. Leadership Development and Regional Support Bellarmine
a - Regional Support Gostin
b - Leadership Development Training Ratcliff
b - Section/Chapter Rejuvenation
c - Sections Congress Hardy
13. Member Engagement and Life Cycle Ammentorp
a - Young Professional Representative Suter
b - Industry Relations Williams
c - Life Member Husbands
d - Member Recruitment and Recovery Stogner
e - 1st Year Member Experience Project Stogner
f - Women in Engineering Freeman
14. Nominations & Appointments Green
15. Professional Activities Operations (USA-P A C E) Montague
a - Career Enhancement / Jobs Board Williams
b - Educational Activities Liaison Howard
c - Employment and Career Services (USA-ECSC) Kirchner
d - PACE Chair Montague
d - IEEE-USA K–12 STEM Literacy Comm. Rep. (Not in OM) Iglesias
e - S-PAC Smith
16. Strategic Planning Ratcliff
a - History Hickman
b - Special Review Committee Harrison
17. Student Activities Donohue
a - Student Representative Shank
18. IEEE-USA Policy Committees Liaisons
Area/Council Reports
19. Area 1 Haynes
a - Central Virginia Section
b - Hampton Roads Section
c - Richmond Section
d - Virginia Mountain Section
20. Area 2/NC Council Goodson
a - Central North Carolina Section
b - Charlotte Section
c - Eastern North Carolina Section
d - Western North Carolina Section
e - Winston-Salem Section
21. Area 3 Marshall
a - Atlanta Section
b - Central Georgia Section
c - Savannah Section
22. Area 4/Florida Council Anderson
a - Broward Section
b - Canaveral Section
c - Daytona Section
d - Florida West Coast Section
e - Gainesville Section
f - Jacksonville Section
g - Melbourne Section
h - Miami Section
i - Northwest Florida Section
j - Orlando Section
k - Palm Beach Section
l - Tallahassee Section
23. Area 5/Tennessee Council Bigelow
a - Chattanooga Section
b - East Tennessee Section
c - Memphis Section
d - Central Tennessee Section
e - Tri-Cities Section
24. Area 6 Torres
a - Alabama Section
b - Huntsville Section
c - Mississippi Section
d - Mobile Section
25. Area 7/SC Council Carroll
a - Central Savannah River Section
b - Coastal South Carolina Section
c - Columbia Section
d - Piedmont Section
26. Area 8 Richardson
a - Evansville/Owensboro Section
b - Lexington Section
c - Louisville Section
27. Area 9 Tulloch-Reid
a - Jamaica Section

Top

Maintained by Gregg Vaughn, g.vaughn@ieee.org
URL: http://www.ewh.ieee.org/reg/3/excom/meetings/2014–08/agendas.html
(Modified: 23 March 2015 . )