Region 4 Committee Members 2023
Position | Name | ||
Director | Vickie Ozburn | ||
Director-Elect | Connie Kelly | ||
Secretary | Ashley L Hochstedler | ||
Secretary Support | David H Hendrickson | ||
Treasurer | Jitendra Solanki | ||
Immediate Past Director | Johnson Asumadu | ||
Large Sections Chair | David H Hendrickson | ||
Large Sections Support Chair | Jim Riess | ||
Medium Sections Chair | Hamid Vakilzadian | ||
Medium Sections Support Chair | Thomas R Kaminski | ||
Small Sections East Chair | Alkesh Patel | ||
Small Sections East Support Chair | Rakesh Vasudevan | ||
Small Sections West Chair | John D Johnson | ||
Small Sections West Suppport Chair | open open | ||
Professional Activities Committee Chair | Tarek Lahdhiri | ||
Student Professional Awareness Activities Coordinator | Biswaranjan Senapati | ||
Regional Precollege Education Activities Coordinator | open open | ||
Regional Government Activities Coordinator | David Mindham | ||
Student Activities Committee (SAC) Chair | Benjamin Strandskov | ||
Regional Student Representative | Stephen Messing | ||
Educational Activities Committee Chair | Anu A Gokhale | ||
Awards and Recognition Committee Chair | Steve Kerchberger | ||
Membership Development Support Chair | Sasidhar Tadanki, Ph D. | ||
Awards and Recognition Committee Support Chair | Position Open | ||
Assistant Treasurer | Adrian Vandergrift | ||
Industry Engagement Committee Chair | Balaj Sankarshanan | ||
Chapters Coordinator | John Walz | ||
Nominations and Appointments Committee Chair | Johnson Asumadu | ||
Sections Congress Coordinator | Open Open | ||
Communications Committee Chair | Open Open | ||
Webmaster | Zack Wilson | ||
Young Professionals Committee Chair | Benjamin Strandskov | ||
Women in Engineering (WIE) Committee Chair | Liang Downey | ||
Strategic Planning (SPC) Committee Chair | Connie Kelly | ||
Life Members Committee Chair | Lawrence J Kotewa | ||
Region Advisor | David Koehler | ||
Region Advisor | Bernie Sander | ||
History Chair | Bob Parro | ||
Bylaws Committee Chair | Johnson Asumadu | ||
Audit Committee Chair | Johnson Asumadu | ||
Region Vitality Coordinator | Tom Papademos | ||
Region 4 Conference Committee Chair | Bob Burke | ||
EIT Conference Administrator | Jim Riess | ||
EIT-2023 Conference General co-Chairs | Bakul Banerjee | ||
Newsletter Editor - Communications Coordinator | Sharan Kalwani | ||
Climate Change AdHoc Chair | Chanaka Hettige | ||
Region Advisor | Howard Wolfman | ||
Humanitarian Activities Coordinator | Bruce Howell | ||
AdHoc Committee Chair and Membership | Ron Jensen | ||
Event Planning | Bob Burke | ||
Science Kits for Public Libraries | John Zulaski | ||
Web Master | Zach Wilson | ||
R4 IEEE Admission and Advancement (A&A) Committee Representative | Meredith Godar |