IEEE IEEE Home Search IEEE Join IEEE About IEEE

Region 3 @

Meeting Information @

Region 3 EXCOM Agenda

Information Agenda

IEEE Region 3 ExCom Agendas - 11 December 2006

Last modified: 18 December 2006

Zip file of 2006-11 web space for those who would like to put web space on your notebook.

Location

The ExCom meeting will be held by e-conference on IRC channel #ieee3


Region 3 ExCom

11 December 2006 @ 9 - 11pm EST (E-Conference) - Roster - log Minutes

1. Call to Order McClure
2. Approval of Agenda McClure
3. Consent Agenda McClure
3a. The ExCom to receive the reports listed in the Information Agenda  
3b. Region 3 ExCom is asked to endorse modifications to the Region 3 Bylaws and Operation Manual, and recommend approval by the Region 3 Committee (Formalizing Action From Region Meeting)  
  Officer Reports  
4. Director's Report McClure
5. Director-Elect's Report Ratcliff
6. Secretary's Report Green
7. Treasurer's Report Hickman
8. Past Director's Report Harrison
9. Action Agenda McClure
9a. ExCom approve a requirement (change to Operations Manual) that Region 3 financial records be reviewed by the Region 3 Audit Committee on an annual basis. Note Changes Riddle
9b ExCom to approve minutes of its 16 October 2006 ExCom. Green
10. Discussion Agenda  
10a.    
10b.    
10c.    
10d.    
11. Old Business  
11a.    
11b.    
12. New Business  
12a.    
12b.    
13.

Date and Location of Next Meeting

22 January 2007, 9-11p EST - E-conference
(reports due 20 January 2007)

McClure
14. Adjourn McClure

Top

Information Agenda

Items in the Information Agenda will be discussed during the caucuses as time permits. Approval of the consent agenda represents ExCom receipt of these reports. Members who think an item requires discussion ask the Director to add an item to the Discussion Agenda.

1. Director's report George McClure
2. Director Elect (Vice Chair) report Bill Ratcliff
3. Secretary's Report David Green
4. Treasurer's Report Charles Hickman
5. Past Director Bill Harrison
  6. Region 3 Initiative Updates Bill Ratcliff
6a. HELP DESK - Engineer Region 3 Organization and Operations - R3 Help Desk Marshall
6b MEMBERSHIP - Membership Initiative Stogner
6c AWARDS - Improve use of existing capabilities - R3 Awards and Recognition Randall
6d KNOWLEDGE CAPTURE - Knowledge Capture and Document Management Lord
6e VOLUNTEERS - Enhance Volunteer Recruitment McClure / Ratcliff
6f LDO - Leadership by Developing Others Lord / Riddle
6g TISP - Teacher In-Service Program Initiative Donohoe
6h FLAT WORLD - Embrace Flat World Reality Duggan
6i NEW INCOME - Enhance R3 Capability to Increase Income Hickman
  Standing Committee Reports George McClure
7. Awards & Recognition</td> Mary Ellen Randall
8. Communications Bill Clayton
8a. - Archive Charles Lord
8b. - Electronic Communications Systems Coordinator David Green
8c. - Newsletter Quang Tang
8d. - Public Information David Bower
8e. - Webmaster Eric Ackerman
9. Conferences Don Hill
9a. - SoutheastCon 2006 Alan Long
9b. - SoutheastCon 2007 Richmond VA (23-25 March 2007) Adeeb Hamzey, Sean Haynes
9c. - SoutheastCon 2008  
9d. - SoutheastCon 2009  
9e. - Southcon Jim Beall, Jim Howard
10. Educational Activity Pat Donohoe
11. Finance Committee Charles Hickman
12. Membership Development Lee Stogner
13. Professional Activities Operations Comm. Adeeb Hamzey
13a. - PACE Adeeb Hamzey
13b. - IEEE-USA Employment Assistance Carl Hussey
13c. - IEEE-USA Government Activities Committee Thomas Bellarmine
14. Nominations & Appointments Bill Harrison
15. Strategic Planning Dick Riddle
16. Student Activities Eric Ackerman
17. Regional Student Representative Ravi Todi
18. Area/Council Reports George McClure
18a. Area 1/Virginia Council
Central Virginia Section
Hampton Roads Section
Richmond Section
Virginia Mountain Section
Adeeb Hamzey
18b. Area 2/NC Council
Central North Carolina Section
Charlotte Section
Eastern North Carolina Section
Western North Carolina Section
Winston-Salem Section
Charles Lord
18c. Area 3
Atlanta Section
Central Georgia Section
Savannah Section
Chris Hardy
18d. Area 4/Florida Council
Broward Section
Canaveral Section
Daytona Section
Florida West Coast Section
Gainsville Section
Jacksonville Section
Melbourne Section
Miami Section
Northwest Florida Section
Orlando Section
Palm Beach Section
Tallahassee Section
Kathy Reinhart
18e. Area 5/Tennessee Council
Chatanooga Section
East Tennessee Section
Memphis Section
Central Tennessee Section
Tri Cities Section
Philip Lim
18f. Area 6
Alabama Section
Huntsville Section
Mississippi Section
Mobile Section
Elizabeth Kuhn
18g. Area 7/SC Council
Central Savannah River Section
Coastal South Carolina Section
Columbia Section
Piedmont Section
Brent Baker
18h. Area 8
Evansville/Owensboro Section
Lexington Section
Louisville Section
John Parr
18i. Area 9
Jamaica Section
Devon Gayle
  Ad Hoc Committee Reports George McClure
18. Industry Relations (see MDC report above) Alan Thomas
20. Gold Representative Joey Duvall
21. History  
23. Leadership Development Charles Lord
23. Regional Life Member Coordinator David McLaren
24. Section/Chapter Coordination Bill Ratcliff
25. Sections Congress Coordinator Jim Howard
26. Special Projects  
27. Special Review Committee Roy Harris
28. SPAC Coordinator Jim Howard

Top

Maintained by David Green ()
URL: http://www.ewh.ieee.org/reg/3/excom/meetings/2006-11/agendas.html
(Modified: 18 December 2006 .